YİYECEKLERİN KONSERVE VE DONDURMA YOLUYLA KORUNMASI

25 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

YİYECEKLERİN KONSERVE VE DONDURMA YOLUYLA KORUNMASI
Konservecilikte amaç yiyecekleri mikropla­rından arındırmaktır. Önce yiyecek, içindeki mikro-organizmalarm ölmesi için ısıtılır, sonra yiyeceğin içine hava girmemesi için önlemler alınır. Çünkü ısıtılıp mikroplarından arındırıl­mış yiyecek havayla temas ederse, yeniden mik­roplanabilir. Yiyecekler mikroplarından arındırıl­dıktan sonra ya maden kutulara, ya da şişelere doldurularak sıkıca kapatılıp saklanır.
Bütün koruma yöntemlerinde olduğu gibi, konservecilikte de yiyeceğin dikkatle hazırlan­ması gerekir. Yiyeceğin içindeki fazla yağ, kıkırdak, ezik deri, çekirdek, taş, bitki sapı gibi maddeler çıkarılır. Ayrıca yiyeceğin tam uygun olgunlukta olması gerekir. Kimi yiyecekler, ör­neğin yeşil sebzeler, konserve yapılmadan ön­ce “haşlanır”. Böylece işlem sırasında enzimlerin harekete geçmesi önlenir.
Konserve kutuları ince çelik levhalardan ya­pılır. Bu levhalar teneke ile kaplanır. Kutular oto­matik makinelerde şaşılacak bir çabuklukla imal edilir. Genellikle kutuların içlerine bir tür vernik püskürtülür. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, bütün konserve işlemi otomatik olarak yapılabi­lir. Makineler konserve kutusunun içine tam ge­rektiği miktarda yiyecek, sos, şurup ya da et suyu doldurur. Bundan sonra kutular buhara tu­tulur, ya da hafifçe ısıtılır. Böylece kutunun içindeki havanın çoğu giderilir. Sonra kutular sıkıca kapanıp lehimlenir. Lehimlenmiş kutular büyük ısıtma bölmelerine gönderilerek mikropla­rından arındırılır. Isıtma bölmeleri muazzam büyüklükte düdüklü tencerelere benzetilebilir.
“Dondurma” da bir başka yiyecek koruma yöntemidir. Mikro-organizmaların üremesini ön­ler, enzimlerin faaliyetini yavaşlatır. Yiyecek maddesinin biçimini ve kokusunu koruması iste­niyorsa, dondurma işlemi çok çabuk yapılmalı­dır. Donma yavaş yavaş olursa, yiyeceğin içinde büyük buz kristalleri oluşabilir ki, bunlar hücre­lerin bozulmasına yol açar. Ayrıca enzimlerin faaliyeti de yiyeceğin kokusunu bozacak kadar uzun sürebilir. Çabuk dondurma yöntemlerinde, yiyecekler —40°C’a kadar dondurulur. Donduru­lacak yiyecek nemini kaybetmemesi için, dikkat­le paketlenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
YILANLAR DİLLERİNİ NİÇİN OYNATIRLAR?