YENİ MOTORLAR

25 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

YENİ MOTORLAR
Motorlu taşıtlara yeni yöntemlerle enerji sağlamak için bütün dünyada çeşitli araştırmalar yapılıyor. Birkaç yapımcı bir deneme olarak gaz-türbinli otomobiller üretti. Bunlara enerjiyi bir çeşit jet motoru sağlıyordu. İngiltere’deki Rover şirketi de 1950’de böyle bir otomobil çıkardı. Ancak gaz türbininin otomobillerde kullanılma­sının bir büyük sakıncası vardır: Gaz türbini dön­me hareketi en hızlıyken en iyi çalışır. Oysa otomobilin trafik sorunu dolayısıyla çok kez bundan yavaş gitmesi gereklidir.
Son zamanlarda buhar makineleri yeniden gözde olmaya başladı. Birçok fabrika otomobil­lerde kullanılabilecek modern buhar makineleri yapmaya girişti. Motorlu taşıtlarda buhar makinelerinin kullanılması bir açıdan sakıncalı­dır: İçinde yüksek basınçlı buhar bulunan kazan, bir çarpışma sonu patlayabilir. Bu ise yolcuların ölümüne yol açabilir.
Deneme için yapılan öbür taşıtlar ise elektrik enerjisinden yararlanır. Yapımcılar son zamanlar­da gene eski buluşlara dönme yolundadır. Bildi­ğiniz gibi, elektrikli taşıtlar 1800’lerde pek göz­deydi. Bugün yapılan elektrikli modeller ise çok daha gelişmiştir. Çok daha iyi hız yapabildikleri gibi, verimleri de daha büyüktür. Çünkü bu taşıt­larda kullanılan akümülatörler eskilerinden üstün­dür. Kimi modellerde elektriği yakıt pilleri üretir. Hidrojen ile oksijen gazı belirli koşullar altında bir pilde birleşmeye zorlanır. Bunun sonucunda küçük bir elektrik akımı meydana gelir. Ay yolculuğu sırasında “Apollo” uzay araç­larında buna benzer bir pil enerji sağlamıştı. Uzaydan esinlenerek, güneş enerjisinden yarar­lanma yoluna da gidilmiştir. Bu amaçla taşıtla­rın damına güneş hücreleri yapılmış, böylece üretilen elektriğin bir akümülatörü çalıştırması sağlanmıştır. Elektrikli otomobillerin öbür taşıt­lara bir üstünlüğü vardır: duman çıkarmadıkların­dan hava kirlenmesine yol açmazlar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
LM 317 İLE Ni-Cd ŞARJI