Seat İbiza

20 Mart 2011 tarihinde tarafından eklendi.

Genel Bilgiler

İspanyol firmanın ilk kez 1984’te tanıttığı Ibiza, 90’lı yılların ortalarına kadar kompakt sınıfta mücadele etmişti. Seat’ın VW şemsiyesi altına girip Leon ve yeni Toledo modellerini satışa sunmasından sonra tamamen yenilenen Ibiza’nın mücadelesi de küçük sınıfa kaydı. 2000 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda sergilendikten sonra Avrupa’da 2001 yılında satışa sunulan yeni Ibiza, 1.2 litre 54 HP, 1.2 litre 64 HP, 1.4 litre 75 HP ve 1,4 litre 101 HP’lik benzinli, 1,9 litre 64 HP, 1.4 litre 75 HP, 1.9 litre 101 HP ve 1.9 litre 130 HP’lik dizel motorlarla üretiliyor. Ülkemize Stella, Signo ve Sport olmak üzere üç farklı donanım seviyesi ile üç ve beş kapılı karoserlerle ithal edilen Ibiza’da 1.2 litre 64 HP, 1.4 litre 75 HP, 1.4 litre 101 HP’lik benzinli, 1.9 litre 100 HP turbo dizel motor seçenekleri sunuluyor. 1,9 litre 130 HP’lik turbo dizel versiyon yılın ikinci yarısında ithal edilmeye başlanacak.

seat ibiza

seat ibiza

 

Karoser, iç mekan
Bundan önceki nesli, VW Golf II platformu üzerine geliştirilen Ibiza, bu kez Skoda Fabia ve VW Polo’da kullanılan modern platform üzerine inşa edilmiş. Boyu 77 mm’lik artışla 3953 mm’ye çıkan Ibiza’nın aks mesafesi de 17 mm’lik artışla 2460 mm’ye ulaşmış. Bu sayede otomobilin arka koltuklarındaki diz mesafesi 32 mm genişlemiş. Aynı platform üzerine geliştirilmelerine rağmen, üç kardeşin tasarımlarında olduğu gibi boyutlarında da fark var. Kardeşlerin en yaşlısı olan Fabia (3960 mm), aynı zamanda en uzun boylu olanı. Yeni Ibiza, kardeşlerin en kısa boylusu olan Polo’dan (3897 mm) 57 mm daha uzun. Yeni Ibiza, Seat’ın dinamik imajını destekleyen ateşli bir tasarıma sahip. Son iki yıldaki uluslararası fuarlarda sergilenen Salsa ve Tango adlı konsept otomobillerin burun tasarımları, yeni Ibiza’yla yollara çıkmış oldu. Çatık kaşları hatırlatan farlar, büyük bir Seat amblemini barındıran ızgara ve bombeli motor kaputu, Ibiza’ya sportif bir hava, sinirli bir bakış kazandırıyor. Profilde geniş saç alanlar, diğer Seat modellerini hatırlatıyor. Arka kısımdaysa ilk kez Lexus’un kullandığı şeffaf camın arkasındaki kromajlı çerçeveli dairesel lambalardan oluşan ince ve yatay stopları dikkat çekiyor. Alfa Romeo’ dan gelen Walter de Silva’nın tasarladığı arka kısımda, stop lambaları İtalyan markayı çağrışmıyor. Otomobilin iç mekanında da sportif unsurlara ağırlık verildiği göze çarpıyor. Derli toplu kokpitte büyük dairesel havalandırma ızgaraları, üç kollu direksiyon simidi dikkat çekse de yoğun gri renk kullanımı biraz sıkıcı bir ortam yaratıyor. Kokpitte ve kapı içlerinde kullanılan plastik kalitesiyse vasat düzeyde. Orta konsolda Ibiza’ya özgü, entegre radyo teyp, kullanışlı bir boşluk ve biraz büyük tutulmuş havalandırma kumandaları yer alıyor, Ibiza’nın direksiyonun solundaki aydınlatma kumandası da aynı niteliğe sahip. Otomobilin torpido gözünün kapağında güneş gözlüğü, metal paralar ve kalemler için yuvalar sunuluyor. Kabin içinde bardaklık bulunmaması önemli bir ekyasak kelimeyasak kelimeyasak kelimelik olarak göze çarpıyor. Otomobilin koltuk ayarları oldukça pratik. Koltukların sunduğu oturma alanı yeterli, ancak yanal destekleri otomobilin sportif imajını destekler şekilde yüksek değil. Önde yeterli düzeyde olan diz mesafesi arkada da sınıfındaki diğer araçlara benzer genişlikte. Büyüyen boyutlar sayesinde Ibiza’nın bagaj hacmi de 17 litre artışla 267 litreye ulaşmış. Bu hacim, Fabia’dan (260 it) 7 litre büyük ama Polo’dan (270 it) 3 litre küçük, Ibiza’nın katlanabilen arka koltukları sayesinde bagaj hacmi, 665 litreye kadar genişletilebiliyor. Bagajın yükleme eşiğinin yüksek olması, kullanımını biraz zorlaştırıyor.

 

seat ibiza ic

seat ibiza ic

 Motor, performans

Ibiza’nın kaputunun altında VW teknolojisinin ürünü olan 1.4 litrelik bir makine yer alıyor. Önde enlemesine yerleştirilmiş, üstten çift eksantrikli ve 16 supaplı motor 5000 d/d’de 75 HP güç, 3800 d/d’de 126 Nm maksimum tork üretiyor. Kolay devirlenebilen motor, 5000 d/d’den sonra gücünü hemen kaybediyor. 16 supaplı motorlarda çok alışıldık olmayan bu durum, motorun alt devirlerde daha güçlü olması için seçilen bir uygulama. Aynı durum, Polo ve Fabia’da da karşımıza çıkmıştı. Alt devirlerde yeterince sessiz olan motorun üst devirlerdeki uğultusuysa rahatsızlık verebiliyor. Ibiza 1.4 16V Stella’yla yaptığımız test ölçümlerinde aynı motoru taşıyan kardeşi Polo’ya göre daha kötü değerler saptadık. Motorun yanı sıra şanzıman ve son dişli oranları aynı olan bu iki otomobil arasındaki performans farkının temelinde motor işletim sistemindeki program farklılıkları ve ağırlık farkı yatıyor (Polo: 1018 kg, Ibiza: 1034 kg). Polo’ya göre performansı geride kalan motorun tüketimi de, az da olsa daha fazla gerçekleşiyor. Yaptığımız ölçümlerde 0-100 km/s hızlanmasını 13.5 sn’de gerçekleştiren Ibiza’nın (Polo: 12.4 sn), ara hızlanma değerleri de pek göz kamaştırıcı değil. Esneklik ölçümlerinde 60-100 km/s hızlanmasını dördüncü viteste 13.5 sn, beşinci viteste 18.8 sn’de (Polo: 12.1-16.4 sn) gerçekleştiren Ibiza, 90-120 km/s hızlanmasınıysa dördüncü viteste 10.9 sn, beşinci viteste 14.8 sn’de (Polo: 10.3-13.9 sn) tamamladı. Test süresince 100 km’de 7.8 litre yakıt tüketen Ibiza, 45 litrelik deposuyla 576 km’lik menzile ulaşabiliyor. 

Kullanım, konfor
Yeni Ibiza’nın süspansiyon sistemi Leon Cupra R modelinden alınmış. ACC (Agile Chassis Concept: Çevik Şasi Konsepti) adlı şaside, MacPherson ön süspansiyondaki viraj demiri amortisörlere bağlanırken diğer ön takım elemanları üç parçalı bir alt çerçeveye yerleştirilmiş. Arkadaysa, viraj demiri görevi de gören, U formlu bir yarı sabit aks kullanılmış ve helezon yaylarla amortisörler birbirlerinden ayrı yerleştirilmiş. Bu yenilikler sayesinde Ibiza başarılı sayılabilecek yol tutuş özellikleri sağlayabiliyor. Ani manevralarda çizgisini bozmaması, sistemin başarısını ortaya koyuyor. Ancak orta sertlikteki süspansiyon sisteminin konfor özellikleri çok başarılı değil. Bozuk zeminlerde kabin içinden tıkırtıların gelmesiyse işçilik konusunda Seat’ın biraz daha özen göstermesi gerektiğini gösteriyor. Ibiza’nın elektrohidrolik direksiyonunun yol ve tekerleklerin durumu hakkında verdiği hisler oldukça zayıf. Bu durum da diğer tüm elektrohidrolik direksiyonlu araçlarda yaşanıyor. Otomobilin kokpitinde kullanılan vasat kaliteli plastik, ön camda yoğun yansımalara yol açarken güneş ışınları özellikle km sayaçlarının okunmasını güçleştiriyor. Kokpit ve kapı kaplamalarındaki montaj aralıkları, özellikle direksiyon simidinde üretimden kalan sivri pürüzler eleştiri toplayan veren detaylar. Fren ölçümlerinde Ibiza, ABS’siz bir otomobil için iyi ama artık güvenli sayılmayan duruş mesafeleri kaydetti. 100 km/s hızdaki panik frende 45 metrede duran test otomobilimizin fren sisteminde kilitlenme eğiliminin az olması artı puan vermemizi sağladı. Yalıtım konusunda Seat’ın öncelikle motor sesi olmak üzere bir dizi çalışma yapması gerekiyor. Yüksek devirlerde uğultulu çalışan motorun sesi kabine kolayca sızıyor. 130 km/s hızda saptadığımız 72 dB(A)’lık değer de bu durumun göstergesi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
ÖKSÜZ İLÂÇLAR