Satürn’de Su Var mı?

10 Aralık 2008 tarihinde tarafından eklendi.

Satürn’ün uydularından Enceladus’tan sesten çok daha hızlı bir biçimde püsküren gaz ve toz bulutları, astronomlara Satürn’de önemli oranda sıvı olarak suyun bulunduğunu düşündürüyor. Nature dergisinde geçenlerde yazılan bir araştırmada, NASA ait Cassini uzay aracının gönderdiği görüntüleri inceleyen araştırmacılar, Güneş Sistemi’nin en çok yaşam potansiyeli bulunan yerlerinden Enceladus’un buzlu yüzeyinden gelen gizemli bulutların su buharı içerdiği anlaşıldı.

Yeni hesaplamalar neticesinde, fışkıran gaz ve tozun sesten çok daha hızlı hareketinin bu gökcisminde sıvı halde suyun varlığını gerektirdiğini belirten NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan bilim insanları, püskürmenin hızının saatte yaklaşık 2200 km olduğunu belittiler.
Söz konusu by araştırmanın önderi Candice Hansen, sıvı bulunmadan gaz ve toz püskürmelerinin bu hıza ulaşmasının çok zor olduğunu belirtti.
Jüpiter’in uydusu Europa’da da sıvı halde suyun bulunabileceğini, ancak Satürn’ün halkalarından birisinin oluşmasına neden olduğu düşünülen Enceladus’a ulaşmanın daha mümkün olduğunu belirten Hansen, Enceladus’un içerdekileri dışarı püskürttüğünü ifade etti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
İrade nedir ve iradeli olmak ne demektir?