PANAMA KANALI

25 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

PANAMA KANALI
De Lesseps aynı zamanda Panama Kanalı’ nın geçeceği yeri de planlamıştır. Panama Ka­nalı Orta Amerika’da, Panama Kıstağı üzerinde­dir; Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu bir­birine bağlar. Kanal Atlas Okyanusu üzerinde Colon’dan, Büyük Okyanus üzerindeki Panama’ ya uzanır; uzunluğu 80 Km.’yi bulur. Panama Kanalı iki okyanus arasında yol alan gemilerin yolunu 12.800 Km. kadar kısaltır. Çünkü kanal olmasaydı gemiler Güney Amerika’nın ucundaki Horn Burnu’nu dolaşmak zorunda kalacaklardı.
Panama Kanalı’nın yapımına 1881’de baş­landı. Ne var ki 1889’da De Lesseps’in şirketi kanal projesinin dörtte birini tamamladıktan sonra İflâs etti. Bunun üzerine isi bir Amerikan şirketi devraldı, öyleyken kanal ancak 1914’te trafiğe açılabildi. Panama Kanalı’nın inşaatı bi­rasında tam 55.000 işçi tropik hastalıklardan can verdi.
Kanal yapılırken bir jffnak üzerine bir ba­raj inşa edildi ve 51 Km. uzunluktaki Gatu n Gölü meydana getirildi. Gaillard ya da Culebra Geçidi denilen 14 Km. uzunlukta bir geçit açıl­dı. Gemileri deniz düzeyinden gölün düzeyine çıkarıp indirmek için üç takım gemi havuzu ya­pıldı. Bu havuz takımlarından biri olan Miraf-lores Havuzlan kanalın Büyük Okyanus’a bakan kıyısındadtr ve dünyanın en büyük gemi havu­zudur. Bu takımdaki havuzların her bilinin uzunluğu 300 metreyi geçer.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.