OHN KAY (1704-1764)

25 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

OHN KAY (1704?-1764?)
John Kay’in 1733’te “uçan meKigi” icat etmesi dokuma endüstrisinde devrim yaratan icatların ilki oldu. Bu icat ingiltere’nin Endüst­ri Devrimi’nde büyük rol oynadı.
O güne dek dokumacılar çözgü ipliğinin takılı olduğu mekiği ayrılmış atkı ipliklerinin arasından elleriyle geçirmek zorundaydılar. Eni bir metreden çok kumaşları ancak iki kişi dokuyabilirdi. Bunların her biri kumaşın bir yanında durur, mekiği geçirirdi. Kay’in uçan mekiği bu zorluğu giderdi. Uçan mekikte yalın, elle çalıştırılan bir düzen vardır; bu düzen saye­sinde mekik atkı ipliklerinin arasından otamatik olarak geçirilir. Uçan mekik dokumacının veri­mini iki kat artırdığı gibi, daha enli kumaş do­kunmasını da sağlamıştır. Bununla birlikte, uçan mekik yıliarca tanınmamış, ancak uzun süre sonra yaygın biçimde kullanılmaya başlan­mıştır.
Tıpkı kendisinden sonra gelen mucitlere olduğu gibi, Kay’in buluşuna da dokuma işçile­ri var güçleriyle karşıçıktılar. Kay’in devrim yaratan buluşunun kendi işlerine, geçimlerine engel olacağını sanıyorlardı. Kay uçan mekiği yaptığı sırada, Essex’te, Colchester’de bir do­kuma fabrikasında çalışıyordu. Ne var ki ona düşman kesilen işçiler yüzünden çok geçmeden işi bırakmak zorunda kaldı. Doğduğu yer olan Lancash îre’daki Bury kentine döndü. Ne yazık ki orada da aynı düşmanlıkla karşılaştı. Evi yıkıldı, üstelik hükümet de onu desteklemeye yanaşmadı. Bunun üzerine Kay Fransa’ya kaçtı. Orada yoksulluk içinde öldü.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
ALKOL VE KAZALAR