İNGİLİZCE’DEN İSPANYOLCA’YA

14 Ekim 2008 tarihinde tarafından eklendi.

Advanced Products & Technologies adlı şirket tarafından piyasaya sürülen Voice I adlı sistem, İn­gilizce konuşmaları algılayıp, anında İspanyolca’ya çevirebilmektedir. 3 mikroişlemci tarafından kontrol edilen cihaz, bir 8 bitlik iki tane de 16 bitlik yongadan oluşmakta­dır. Tek başına kullanılabildiği gibi, aynı zamanda, cihaz üzerinde bulunan RS-232C bağlantısıyla iste­nilen herhangi bir kişisel bilgisayarla da veri alışve­rişi yapabilmektedir. Voice I adlı cihaz, temel olarak ingilizce’den di­ğer tüm dillere tercüme yapabilen bir cihaz olarak geliştirilmiştir. Değişik diller, Voice l’a takılan kartuş­lar aracılığı ile sonradan eklenebilmektedir.
Şu anda İspanyolca’ya çeviri için hazırlanmış kartuş, 35000’i aşkın kalıp tanıyıp çevirebilecek ka­pasitededir. Firma yetkilileri, önümüzdeki aylarda Fransızca, Almanca gibi yaygın olan diller için kar­tuşların hazır olacağını belirtmektedirler. Voice I içe­risinde, çevirici modüle ek olarak asistan modülü bulunmaktadır. Bu modül, takvim, zaman planlama, telefon rehberi, liste kayıt arama gibi parçalardan oluşmaktadır. Tabiî bütün bu programlardaki işlem­ler, İngilizce konuşarak sisteme aktarılmaktadır. Ko­nuşulan kelimeler, eşzamanlı olarak, 160 x 128 noktadan oluşan LCD ekranına yazılmaktadır. Keli­me tanıma hızı ise 60 kelime/dakika civarındadır. Ya­ni sistem, çok hızlı konuşulduğu zaman kelimeleri algılayamamaktadır. Sistem, asistan ve çevirici için gerekli 4 Megabyte’lık bir hafıza ile donanmıştır. Kişisel bilgisayar piyasasında önemle beklenen 486’lı bilgisayarlarda ilk atağı İngiliz Apricot firması yaparak, 80486 mikroişlemcisini kullanan ilk bilgi­sayarı piyasaya sundu.
Gerçek bir MCA’ya (Mikro Kanal Mimarisi) sa­hip olan Apricot VX FT adlı bilgisayarın en önemli özelliklerinden bir tanesi de, harici RAM CACH’e sa­hip olmasıdır. Bu hafıza eki sayesinde bilgisayarın işlem gücü, büyük ölçüde arttırılmış oluyor. Proto­tip VX FT’nin 25 Mhz frekansında çalışan 80486 iş­lemcisi, diğer tüm 25 Mhz’lik cihazlardan daha hızlı çalışmaktadır. Test sonuçlarında, birçok 33 Mhz’de çalışan işlemcilerden bile daha yüksek performans götermiştir.
Apricot firması, bu ürününü iki değişik tip halin­de tasarladı. Sistem 400 adlı bilgisayar iletişim ağı işlemleri, Sistem 800 ise çok kullanıcılı ve UNIX iş­letim sistemi bazlı olarak karşımıza çıkmaktadır.
VX FT SERVER’in çok değerli veriler saklaya­cağı düşünülerek, özel geliştirilmiş yedekleme pil­lerle donatılmıştır. Elektrik kesilince, bu piller dosya sürücüsünü 1,5-2 saat canlı tutabilmektedir. Ancak monitör ve diğer tüm sistemler aktif olduğunda, 15 dakikalık bir güç teşkil etmektedir ki, bu tüm dosya­ları emin bir şekilde kaydedip sistemi kapatmak için yeterli bir süredir. Apricot’un sürücü kapasiteleri ise 347, 647 ve 1047 milyon byte seviyesinde olup, erişim zamanı ise sadece 16 salisedir. Kullanıcı sayısının çokluğu, güvenirlik ve hız göz önüne alınırsa, bu sistem, PC bazlı iş istasyonları ve mini bilgisayarlar arasında bir performans gös­termektedir. modu için de 128 Kbayt RAM hafıza kullanıyor. Apple modunda ayrıca 16 Kbayt hafıza Apple dil kartı için ayrılıyor. Bunların yanısıra, DOS modu 640 x 400 pik-sellik çözümleme gücü sağlarken, Apple modu 720 x 360 piksel çözümleme gücü ortaya çıkarıyor.
İki adet 360 Kbayt kapasiteli, 5.25 inç flopi dis­ket sürücüye sahip WPC Bridge’in her iki modu da, RS-232C seri portunu, bir paralel yazıcıyı ve CGA özelliklerini destekliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
MESAHACILIK