EDMÜND CARTWRİGHT (1743-1823)

25 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

EDMÜND CARTWRİGHT (1743-1823)
Yeni icat edilen eğirme makineleri artık yaygın biçimde kullanılıyor, bol miktarda iplik bükülüyordu, öyle ki artık uçan mekikle dona­tılmış dokuma tezgâhları bile eğirilmiş ipliği dokumaya yetişemiyordu. Sonunda mekanik bir dokuma tezgâhına büyük bir gereksinme doğdu.
i Ik motorlu dokuma tezgâhını yapan adam ne dokumacıydı, ne de mühendis. Dr. Edmund Cartvvright adında Nottinghamshire’da oturan bir rahipti. Cartwright’ın 1785’te yaptığı ilk motorlu dokuma tezgâhı kabataslak bir model­di. Bundan sonra 1786’da ve 1787’de yeni mo­deller geliştirdi. Birkaç yıl sonra da motorlu dokuma tezgâhlarının çalıştığı bir fabrika açtı. Ancak başarıya ulaşamadı. Sonunda patent haklarını bile alacaklılarına devretmek zorunda kaldı.
Her zaman olduğu gibi, yapımcılarla işçi­ler Cartwright’in icadına da karşıçıktıiar. 1790’da, içinde Cartwright’ın 400 motorlu tez­gâhının çalıştığı Manchester’deki ilk büyük fab­rika yakılıp yıkıldı. Ama çok geçmeden herkes mekanik dokumanın yararlarını anladı. Böylece Cartvvright’ın motorlu dokuma tezgâhı ile aynı temele dayanan yeni tazgâhlar benimsendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
PANAMA KANALI