Dünyamızı Ancak Devasa Aynalar Kurtarır

28 Temmuz 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Dünyanın 2050 yılındaki yıllık elektrik ihtiyacının 4’te 1’inin, Sahra gibi büyük çöllere koyulacak güneş aynaları aracılığı ile karşılanması mümkün.

Greenpeace derneği, Avrupa Güneş Termal Elektrik Birliği ve Uluslararası Enerji Ajansı’na bağlı SolarPACES grubunca oluşturulan rapora göre, güneş enerjisinin aynalar vasıtasıyla toplanması teknolojisi alanında yapılacak büyük yatırımlar aynı zamanda geniş çapta istihdam olanakları sağlayacak ve iklim değişikliği ile mücadelede de ciddi yarar sağlayacak.

Raporun yazarlarından biri olan, Greenpeace’den S. Teske, güneş enerjisi tesislerinin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda gelecekteki en büyük proje olacağını söyledi.

Yirmi sekiz sayfalık raporda, güneş enerjisi santrallerine bu sene yapılacak yatırımların iki milyon avroyu aşacağının sanıldığıi belirtildi. Raporda, “güneşten elde edilecek enerjinin, 2030’da dünyanın ihtiyacının yüzde yedisini, 2050’deyse yüzde yirmi beşini karşılayacağının hesaplandığı” açıklandı.

Bu santrallerin hepsinin 2050’deki toplam kapasitesinin ise senelik 1500 gigavat olacağının sanıldığı belirtildi.

Bu amaca ulaşılabilmesi için her sene yapılacak yatırımların 2015’te senelik 21 milyar avroya, 2050’deyse senelik 174 milyar avroya çıkması gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
YILANLAR DİLLERİNİ NİÇİN OYNATIRLAR?