Dünya benzeri kayalık bir gezegen keşfedildi

7 Şubat 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Geçenlerde Güneş Sistemi dışında Dünya benzeyen kayalık bir gezegen keşfedildi. Avrupa Uzay Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2006 yılında yörüngeye fırlatılan COROT uydu teleskobu aracılığı ile yapılan keşifte gözlemlenen bu yeni gezegenin Dünya’nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde olduğu ve Güneş benzeri bir yıldızın etrafında döndüğü açıklandı.

Bu küçük kayalık gezegenin yüzey sıcaklığının oldukça yüksek, yaklaşık 1100 santigrat derece olduğunu söyleyen bilim insanları, gezegenin büyük bir ihtimalle lav ya da su buharıyla kaplı olduğunu söylediler.

COROT projesinde yer alan araştırmacılardan Malcolm Fridlund, Dünya’nın oluşumu ve gelişimini anlama yolunda bu keşfin çok önemli bir adım olduğunu belirterek, “İlk kez bizim Dünyamız gibi kayalık bir gezegeni gözlemledik. Şimdi bu gökcismini bu anlamda değerlendireceğiz ve COROT teleskobuyla daha küçük Dünya benzeri gezegenleri araştırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Keşif, Astronomy ve Astrophysics dergisinin bir sonraki sayısında ayrıntılı bir şekilde anlatılacak. Fransız Uzay Kurumunun başını çektiği COROT projesi, ESA, Avusturya, Belçika, Almanya, İspanya ve Brezilya’nın katkılarıyla yürütülüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Köprüler