CANLI HAYVANLARIN BAKIMI

25 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

CANLI HAYVANLARIN BAKIMI
Çiftçi bitkilerini nasıl yabanıl bitkilerin ve böceklerin yol açtığı hastalıklara karşı korumak zorundaysa, hayvanlarını da hastalıklardan ve sal­gınlardan korumak zorundadır. Bu konuda tehli­keyi elden geldiğince azaltmak için, en modern yöntemlerden yararlanır. Koyun kenesi ya da sakırga denen bir asalakla daha başka asalak bö­cekler, derisine yerleştikleri hayvanın hem kendi­sine, hem de postuna zarar verirler. Çiftçi bu asa­lakları öldürmek için, koyunlarını dezenfekte edi­ci ve böcek öldürücü ilâçların içine sokar. Ayrıca kimi hastalıklara karşı bağışıklık kazanması için hayvanlarını aşılayabilir. Öyleyken, en ileri, en modern çiftliklerde bile hâlâ önü alınamayan, korkunç kıranlara yol açan hayvan hastalıkları vardır; sığırlardaki aft humması gibi.
Çiftçi “seçme üretim” denen bir yöntemle hayvanlarının cinslerini geliştirebilir. Ne cins ve özellikte yavru almak istiyorsa, çiftleştireceği hayvanları ona göre seçer. Aynı kandan hayvan­ları çiftleştîrerek “arıkan”, başka başka cinsten hayvanları çifdeştirerek de “melez” yavrular elde
eder. Mandıralardaki sığırların çoğu ankandır. Kasaplık hayvanların çoğu ise melezdir. Melez hayvanlar genellikle arıkan hayvanlardan daha güçlü olur ve daha çabuk büyür.
Canlı hayvan yetiştiren çiftçi iyi kâr etmek istiyorsa, hayvanın çabuk büyüyüp yetişkin hale gelmesi çok önemlidir. Bunu sağlamak için son zamanlarda “çok yönlü bakım” denen yeni bir çiftçilik yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde hayvanlar Özel binalarda yetiştirilir. Binalardaki koşullar dikkatle denetlenmiştir. Özellikle kümes hayvanlarıyla domuzlar bu yöntemle yetiştirilir. Hayvanların korunduğu binalarda sıcaklık dere­cesi hep aynı tutulur. Binaların havalandırma ve aydınlatma düzeni kusursuzdur. Hayvanlar ya topluluklar halinde bulundurulur, ya da kafeslere korur. Tavuklar ise yumurtlama makinelerine yerleştirilir. Yem verme ve dışkıların atılması gibi işler elden geldiğince otomatik olarak yapılır. Hayvanların yaşadıkları çevre ile yiyecekleri dik­katle denetlenirse, bu modern yöntemlerle yetiş­tirilen hayvanlar piyasada en iyi değerlerini bulur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
MESAHACILIK